איזה סוגי מניות יש בבורסה?

הבורסה הישראלית והאמריקאית סוחפת רבים מהאנשים, גם אם לא מדובר בברוקרים וזאת משום שהיא מציעה מסחר במניות שיכול במידה ולומדים מעט את התחום – להניב תשואה גדולה על השקעות.

כיום יותר ויותר אנשים מתוועדים לשוק ההון ומנסים להכיר אותו וזאת כדי לבצע השקעות נכונות, לקיים מסחר בשוק ההון, מסחר בבורסה ולבצע את ההשקעות והמסחר באופן עצמאי ללא סיוע של ברוקרים או בנקים שגובים עמלות גבוהות.

אם אתם מתעניינים בתחומים כמו שוק ההון, השקעה בבורסה, מניות בבורסה, וכל הקשור לשוק ההון למתחילים – חשוב שתדעו כי ישנם כמה סוגי מניות בבורסה שכל אחד חייב להכיר1 אז מהן סוגי המניות?

מניות סטנדרטיות

מניות אלה הינן השכיחות ביותר בבורסה והן נחשבות מקובלות בקרב בקהילה הפיננסית. המניות מקנות למי שרוכש אותן (בדרך כלל ציבור המשקיעים הרחב) יכולת ההשפעה והשליטה בחברות הנסחרות בבורסה אשר את המניות שלהן קנו המשקיעים, תוך קבלת זכות להשתתפות באספות כלליות, קבלת החלטות בחברה ובניהול החברה, קבלה של רווחי החברה המחולקים כדיווידנדים בצורה שבה הוסכם לחלק את התשואות, עודפי נכסי חברה במידה והחברה תפורק.

סוגי מניות בבורסה

מניות בכורה

מניות אלה מקנות לרוכשים שלהם זכויות שונות ביניהן: קבלת דיבידנדים בשיעור מובטח, עוד ניתן לבצע גיוס הון ללא דילול של שליטה בחברה, כאשר מניות בכורה לא מאפשרות לבעלי המניות זכויות הצבעה בנוגע להחלטות החברה: אך הן נחשבות רווחיות יותר למשקיע. הרווחיות מגעה לידי ביטוי בכך שהמשקיע יכול  לצבור מניות, ובכך לקבל דיבידנדים גבוהים יותר.

מניות הנהלה

מניות אלה נחשבות יקרות יחסית והן כאלה השייכות לאנשי ההנהלה של החברה, כאשר מניות  הנהלה מאפשרות למחזיקי המניות להיות שותפים בכל ההחלטות של החברה כמו גם בהחלטות דירקטוריון. אחזקת המניות אינה מגיעה לידי ביטוי על ידי קבלת דיווידנדים, אבל היא יכולה לשנות את מידת ההצלחה והרווחיות של החברה מה שמוליד תשואות גבוהות יותר.

מניות יסוד

סוג זה של מניות המקנה זכויות הצבעה מיוחדות ואת היכולת למנות דירקטורים לחברה. באמצעו רכישת מניות ניתן לשנות תהליכים בחברה ומכאן לצבור תשואות גבוהות יותר.

מניות פני סטוקס

מניות אלה הינן מניות בעלות ערך נמוך והן שייכות בדרך כלל לחברות זעירות. המסחר במניות זה נחשב מועט יחסית ולכן הוא לא יקר והוא זמין יותר לציבור הרחב, תוך שניתן לקנות מניות עד לסכום של  5 דולרים כמו גם במחירים של 0.80 סנט. מסחר במניות פני סטוקס עליו להיעשות בליווי של ברוקר או חברת השקעות אשר תוכל להכווין אתכם להשקעות הנכונות.

אבל מה זה דיבידנדים?

דיבידנד, הינו התשלום שמעבירות החברות הנסחרות בבורסה מתוך עודפים או רווחים לידי בעלי המניות . משמעות המילה 'דיבידנד 'היא "מה שיש לחלק" כאשר מטרת החלוקה היא ייצור רווח ותשואות עבור בעלי מניות החברה.

אז אם אתם רוצים להיכר יותר את המניות ואת עולם המסחר בבורסה, זה הזמן להתחיל לחקור אודות שוק ההון ומסחר במניות.

גלילה לראש העמוד