השקעה ביהלומים לטווח הארוך

לאחרונה ניכרת מגמת עלייה בקרב אנשים שבוחרים ביהלומים כנכס להשקעה לטווח הארוך. היהלומים הינם אוצר שהעניקה לנו אמא טבע, הם נדירים, ייחודיים ומהווים השקעה אטרקטיבית במיוחד. היהלומים הם מינרלים שהתגבשו לגבישים מתחת לקליפת כדור הארץ לפני מיליוני שנים, לשם כך הזדקקו ללחץ של 60,000 אטמוספירות וטמפרטורה של 1500 מעלות. כיצד הגיעו אלינו היהלומים? ובכן, הלוחות הטקטוניים, אלה שתזוזתם גורמת לרעידות אדמה, אפשרו לנוזל שנוצר בעומק כדור הארץ להגיע לפני השטח ועמו הגיעו היהלומים שנשטפו לעבר הים והנחלים.

יהלומים

אבל למה דווקא יהלומים?

ליהלום לוקח מיליוני שנים בכדי להיווצר וחברות כריית היהלומים מחפשות יותר ויותר מקורות חדשים לכרייתם ומשום כך יהפכו לנדירים וערכם עתיד לעלות עם השנים, כך שההשקעה באוצר הנוצץ הזה, יכולה להיות משתלמת מאוד לטווח הרחוק.

בכדי להשקיע ביהלומים יש לרכוש אותם (ניתן לעשות זאת ביחידים או בחבילות הנקראות מטילי יהלומים), כמו כן, ניתן להשקיע בהם דרך קרנות להשקעה ביהלומים. מדובר בהשקעה די נוחה, היהלום אינו גדול ואינו מתבלה עם השנים, כך שמדובר במוצר שנשמר לאורך זמן רב.

בשנים האחרונות יהלומים הניבו תשואה מהותית בקרב משקיעיהם, בייחוד היהלומים הצבעוניים, שכן מדובר באבני חן נדירות ואיכותיות (מכל 10,000 יהלומים, ישנו יהלום צבעוני אחד). תמחור היהלומים הצבעוניים גבוה הרבה יותר וזאת מאחר שנוכחותם בטבע מצטמצמת והביקוש אליהם הולך וגובר. יש לציין כי ההשקעה ביהלומים מאפשרת השקעת סכומים שונים המשתנים מיהלום אחד למשנהו. בכדי להשקיע ביהלום איכותי שיאפשר לכם תשואה משמעותית בעתיד עליכם להכיר את מאפייני היהלום ולדעת את האיכויות שלו. אופן תמחור היהלום תלוי במאפייניו, שהרי התכונות שנלקחות בחשבון הן משקלו בקראט, ליטושו, רמת הניקיון, הצלילות, הסימטריה של האבן וצבעו הטבעי, שכן כל המאפיינים הללו מופיעים בתעודה הגמולוגית של היהלום.

איך נדע באיזה יהלום להשקיע?

כאמור, משקל היהלום נמדד בקראט, כך שכל קראט אחד שווה ערך ל- 0.2 גרם. ככל שהיהלום גדול יותר, יהיה ערכו גבוה יותר. היהלומים נוצרים בטבע, ולטבע חוקים משלו כך שכל יהלום נוצר בצבע מסוים שאינו יכול להשתנות. צבעי היהלומים נעים בין יהלומים שקופים ועד ליהלומים בגוון צהבהב (המדד המקצועי נע בין D-M). היהלומים השקופים נחשבים ליהלומים האיכותיים יותר ולכן מחירם גבוה מהיתר. מאפיין נוסף למדידת איכותו של היהלום הוא ברמת הניקיון. היהלומים המגיעים אלינו מבטן האדמה חווים לעיתים פגמים בעקבות הסביבה בה הם נוצרים. הפגמים יכולים להיות פנימיים או חיצוניים, כשאת חלקם ניתן ללטש. יהלומים הנקיים מפגמים, נחשבים ליקרים ואיכותיים יותר. יתרה מזאת, יש להתחשב בחיתוך היהלום מאחר וחיתוכו יהיה זה שיקבע את הרמה בה יבריק וינצוץ (החיתוך מאפשר לאור להשתקף דרכו).

כשאתם בוחרים יהלומים להשקעה, בחרו את אלה שיניבו עבורכם רווחים עתידיים, משמע, בחרו באבנים איכותיות ומשובחות. את היהלומים שתרכשו תוכלו לשמור בכספת מאובטחת, שכן מדובר על סכומי כסף גדולים במיוחד. מעבר לכך ניתן להשקיע דרך קרנות השקעה ודרך מניות של חברות בבורסה ליהלומים, במקרים אלו, לא תצטרכו לדאוג לאחסונם הבטוח של היהלומים. היתרון בהשקעה ביהלומים הוא שערכו של היהלום לא ירד אלא רק יעלה, כך שבעתיד תוכלו למכור אותו בסכום הרבה יותר גבוה מהסכום בו רכשתם אותו.

 

אמנם ההשקעה ביהלומים אינה נחלתם של הכלל, אך אין ספק שמדובר בהשקעה העשויה להניב רווחים יפים לטווח הארוך. טרם רכישת היהלומים, בדקו את מכלול מאפייניו בכדי לוודא שאתם משקיעים ביהלום איכותי ונדיר. היהלומים נצחיים, אינם נשחקים עם השנים ויכולים להישמר לזמן ממושך.

גלילה לראש העמוד