איך בועת הנדל"ן משפיעה עלינו?

בכל הנוגע למחירי הדירות והנדל"ן בישראל, כבר ידוע כי המחירים של הנכסים רק עולים ועולים וכי רכישת דירה עבור שאין לו הון עצמי או יכולות כלכליות גבוהות – יכולה להיות מאתגרת במיוחד עד בלתי אפשרית בעליל!

ואכן בועת הנדל"ן היא מושג אשר קשור לעליית מחירי הנדל"ן שאינה מותאמת באופן מציאותי לשכר הממוצע במשק, ליוקר המחייה וליכולות של הישראלי הממוצע לרכוש דירה בתנאים טובים או לרכוש דירה בכלל.

בועת הנדל"ן

אבל כיצד משפיעה בועת הנדל"ן עלינו?

בועת הנדל"ן בשל כך שהיא אינה מציאותית ומותאמת רק לכיסם של בעלי הנכסים, למתווכים ולחברות העוסקות בנדל"ן: משפיעה באופן ישיר על הכלכלה של הפרט, כמו גם על הכלכלה של מדינת ישראל באופן כללי.  בכדי להבין את עולם הנדל"ן באופן המיטבי – חשוב להכיר את מרכז הנדל"ן והוא מרכז אשר מעניק הרצאות וקורסים מקצועיים על עולם הנדל"ן. באמצעות השיעורים הללו, תוכלו להגיע לתובנות חדשות, להכיר את עולם הנדל"ן באופן מעמיק ולהבין את המשמעויות הטמונות בבועת הנדל"ן שמתעצמת משנה לשנה.

כאשר בועת הנדל"ן אינה מתנפצת, ונותרת לא קשורה למציאות, התושבים סובלים מאיכות חיים ירודה יותר אשר מגיעה לידי ביטוי באלמנטים הבאים:

העדר היכולת לרכוש דירה

בשל בועת הנדל"ן בישראל רבים מהזוגות הצעירים ואף מהאנשים המבוגרים שרוצים לרכוש דירה: אינם יכולים להרשות לעצמם לבצע את הצעד הזה בשל הון עצמי נמוך או העדר קבלת משכנתאות מהבנקים המסחריים.

תשלומי שכירות גבוהים

בשל העדר היכולת לרכוש דירה, רבים מהישראלים עדיין גרים בשכירות ומשלמים תשלומי שכירות גבוהים במיוחד לבעלי הדירות שרק צוברים הון, בעוד שהדיירים משלמים שכר דירה שהולך והופך גבוה יותר.

לקיחת משכנתאות ללא יכולת לעמוד בהחזרים

מי שירצה לרכוש דירה יבחר פעמים רבות במסלול משכנתא שאינו תואם את היכולות הכלכליות שלו: מה שיכול להביא להפסד הדירה או לחוסר יכולת לעמוד בתנאי ותשלומי המשכנתא.

עבודה מרובה יותר

בשל הרצון לרכוש דירה או להחזיק בבית קיים, כיום גם גברים וגם נשים עובדים שעות מרובות יותר ואף מחזיקים בשתי משרות, תוך איכות חיים ירודה יותר.

ניהול משק בית בצורה לקויה

בשל בועת הנדל"ן, ניהול משק הבית הופך ללקוי יותר ובכך גדל בארץ דור של ילדים שלא קיבלו את החינוך הנכון או את תשומת הלב הדרושה מהוריהם אשר עובדים שעות מרובות על מנת להעניק להם קורת גג.

עלייה במספר המשפחות בישראל שנחשבות מתחת לקו העוני

אי היכולת לעמוד בתשלומים גבוהים ברכישת דירה, או אפילו בהשכרת דירה, אחוז האנשים שנמצאים מתחת לקו העוני עולה. בכך מדינת ישראל הולכת והופכת למדינה נחשלת בה העניים הופכים לעניים יותר בעוד שבעלי הנכסים מתעשרים.

מכירת בתים במחירים נמוכים

מי שלא יעמוד בתשלומי המשכנתא הגבוהים בתוספת הריביות הגבוהות של הבנקים, יאלץ בסופו של דבר למכור את ביתו לאיילי הנדל"ן וכרישי נדלן שיציעו את הבית למכירה  בסכומים גבוהים. לכן הלופ האינסופי שמקשה על איכות החיים לעולם לא נגמר!

גלילה לראש העמוד