נדל״ן בפורטוגל לשנת 2019

מי שיש לו סכום משמעותי והוא מבקש שימשיך לצמוח, עשוי למצוא את עצמו בוחן השקעות נדל"ן, אך גם רק מי שמעט מעמיק בתחום, מהר מאוד מבין שבעוד שבארץ בועת הנדל"ן טרם התפוצצה והמגמה עדיין אינה ברורה, הרי שבחו"ל הדברים הרבה יותר פשוטים, ואף זולים ומניבים, ועל כן כאשר פותחים את הראש (ואת הכיס) עבור השקעת נדל"ן בחו"ל – שמה של פורטוגל צף לא מעט, וזאת כי מדובר ביעד שמאוד התפתח בשנים האחרונות, אך בו זמנית שומר על מחירים נמוכים. מכאן שרבים מתפתים לרכוש נכס בפורטוגל ולהתחיל ליהנות מתשואה נאה. אכן כדאי? מוזמנים לבחון את הנתונים בעצמכם!

נדל״ן בפורטוגל

מכשול לצד גלגל הצלה

רבים מגלים שלצד הרצון לרכוש נדל"ן בחו"ל עומד קושי מהותי – אי יכולת לבצע באופן עצמאי את העסקה, ולו כי אין ברשותם דרכון אירופאי. מכאן שאנשים רבים אשר חושבים שהסיכויים לטובתם, מבררים אודות הוצאת דרכון פורטוגלי, וזאת כי באופן יחסי קל להוציא אותו ובאופן אוטומטי הוא מעניק את סך הזכויות ששמורות לאזרחי האיחוד האירופאי. אי לכך לא רק שמתאפשר לרכוש נדל"ן, אלא בין היתר גם ליהנות מהטבות מס.

היכרות ראשונית

לפני שעומדים להשקיע סכום משמעותי, מוטב לכל הפחות לבצע היכרות שטחית, ועל כן כאשר ניגשים להכיר את פורטוגל, מהר מאוד מגלים שהיא אכן אידאלית עבור עסקאות, וזאת בשל שלושת הסיבות הבאות: מומחי הנדל"ן אופטימיים וצופים המשך במגמת התנופה, המדינה נהנית מיציבות פוליטית ולאחרונה היא יצאה מהמשבר הכלכלי אליו היא נקלעה (כולל התפתחות בפן התיירותי). כל אלו ביחד מובילים לחוש אופטימיות ריאלית שמשפיעה לטובה על עולם הנדל"ן.

אופי התשואה

ב2016 חלה עלייה חדה של ערכי הדירות – עובדה שמושפעת באופן ישיר מאפקט הביקוש. מכאן מי שעומד לרכוש נדל"ן בפורטוגל, צפוי ליהנות מתשואה של 6% מדי שנה (לאחר שמנקים מיסים). אומנם מדובר בתשואה סולידית, אך באותה נשימה היא אינה נחשבת מסוכנת ועדיין נחשבת טובה, יחסית להשקעות נדל"ן בארץ. כמו כן, אם מביטים קדימה יש הרבה למה לצפות, כיוון שערכי הדירות רק עומדים להאמיר, הן בעיר הבירה ליסבון והן במרכזי הערים שמחוצה לה. כך למשל ניתן לרכוש דירת 2 חדרים בעיר פורטו בתמורה ל70,000$ וליהנות מתשואה נאה, וניתן לרכוש דירת שלושה חדרים במרכז ליסבון בתמורה ל45,000 יורו. מסקנה? מחירי הדירות בליסבון יותר יקרים, אך באותה נשימה נציין שההוצאה עשויה להיות יותר מכניסה – במיוחד אם בוחרים להשכיר לטווח הקצר.

מיסים 

רגע לפני שממהרים לבחון נתוני תשואה, יש לקחת בחשבון שגם מחכים מיסים, ואם נדייק, מדובר בשלושה סוגים: מס בולים, מס העברה ומס בעלות על הנכס (דומה לארנונה בארץ ונהוג לשלמו מדי שנה). כמו כן, לצד מיסים גם קיימים קנסות, כל עוד מתנהלים שלא כהלכה. אי לכך אם לא הבנתם שעליכם לשלם ועל כן התעלמתם, הקנס צפוי להיות מאוד משמעותי, משמע מומלץ לחבור בשלבים המוקדמים אל יועץ מקצועי בתחום. עוד נציין שכאשר מנסים לצפות מה תהיה ההכנסה, יש לגרוע את סך ההוצאות מהסכום הכללי, כאשר לצד מיסים, גם צריך לגרוע דמי טיפול של חברת אחזקה.

מסקנה מתבקשת

לסיכום נציין שפורטוגל עברה מהפכה חיובית, נמצאת בתנופה אדירה ולמרות הכול שומרת על מחירי דירות נמוכים – עובדה שהופכת מגוון השקעות נדל"ן לכדאיות. כמו כן, קיימת בארץ אמנת מס מול פורטוגל, כך שאין לחשוש מכפל מס, ואף פורטוגל עצמה מעניקה הטבות למשקיעים חיצוניים, וזאת מתוך מטרה לתמוך בצמיחת הכלכלה המקומית. מכאן שללא ספק מומלץ לבחון את האופציה, אך רק לצד עין מקצועית.

גלילה לראש העמוד