מה עומד מאחורי הפרישה של מנכ"לית בנק לאומי?

 

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, פרשה מתפקידה לאחר 15 שנות עבודה בבנק, מתוכן 7 שנים שכיהנה כמנכ"לית. מאז שנכנסה לתפקיד ניהול, היא יזמה כמה וכמה פעולות ייחודיות, יחד עם זה ספגה איומים מצד קבוצת המחאה "באים לבנקאים". בסוף חודש יוני שעבר, הודיעה רוסק עמינח על פרישתה, וזאת לאחר שהשנה פרשו שני מנכ"לי בנק נוספים. הפרטים במאמר שלפניכם.

פרישה מתפקיד ניהולי

זו בהחלט הייתה ידיעה שטלטלה את המערכת: בחודשים הבאים, רקפת רוסק עמינח, עתידה לעזוב את תפקידה כמנכ"לית בנק לאומי, וזאת לאחר שימצאו מחליף ראוי לתפקיד. האמת היא שרוסק עמינח לא לבד. מלבד הפרישה של מנכ"לית בנק לאומי, השנה פרשו מתפקידם גם מנכ"ל בנק הפועלים וגם מנכ"לית דיסקונט, כך ששלושת הבנקים הללו, צפויים לקבל מנכ"לים חדשים בשנה הקרובה.

עם איך שזה נראה כרגע, רוסק עמינח תיכנס לארגון בינלאומי, שם היא תוכל לתרום באופן ניכר, בייחוד בשל הידע שצברה במהלך השנים בתחום הבנקאות. במעמד פרישתה, בחרה רוסק עמינח לציין כי בחירת מועד הפרישה הוחלט באופן מושכל. היא בחרה להודיע על פרישתה לפני שהדירקטוריון יחליט על מינוי יו"ר חדש, ולו כדי שלא יוכלו לקשר בין בחירת היו"ר החדש לבין הפרישה.

מה עומד מאחורי הפרישה?

7 שנות מנכ"לות

במהלך 7 שנות כהונתה (מה שנחשב לקדנציה די ארוכה), רוסק עמינח יכולה להתפאר בכמה וכמה הישגים ייחודיים, בין אם מדובר בהליכי ההתייעלות שהובילה, לרבות "פפר" הבנק הדיגיטלי, ובין אם מדובר במכירה של לאומי קארד לקרן השקעות. כמו כן, בטרם פרישתה, חתמה על הסדר קיבוצי עבור שלוש השנים הבאות. לצד זה, נציין כי המנכ"לית הפורשת נאלצה להתמודד עם לא מעט איומים בנגעו לחייה ולחיי בני משפחה במסגרת "באים לבנקאים", קבוצה שהוקמה על ידי עורך הדין ברק כהן וערן ורד, כמחאה נגד התנהלות הבנקים הגדולים בישראל למול הצרכנים.

רוסק עמינח הגיעה לבנק לאומי בשנת 1992, כשתפקידה הראשון היה עוזרת המנכ"לית (באותה תקופה הייתה זו גליה מאור). לאחר מכן, היא המשיכה את דרכה במשרד סומך-חייקין, ובשנת 2004 החליטה לשוב לבנק לאומי, כשהיא קיבלה על עצמה את ניהול החטיבה העסקית. לפני 7 שנים, החלה לכהן כמנכ"לית הבנק, וכאמור הודיעה על פרישתה לפני מספר ימים.

אבל מי יחליף את רוסק עמינח? ובכן, אין לכך תשובה ברורה כרגע, אבל יחד עם זה נדמה כי חנן פרידמן הוא המועמד האידיאלי, שהרי הוא כיהן כראש חטיבת האסטרטגיה כמו גם המשנה למנכ"ל. המחליף של רוסק עמינח יצטרך להיכנס לנעליה במהירות, ולו כדי להמשיך את רצף הפעולות וההישגים של השנים האחרונות.

 

פרישתה של המנכ"לית בהחלט עוררה טלטלה במערכת, וזאת לצד שני מנכ"לי בנק נוספים שפרשו השנה מתפקידם. עדיין לא ידוע מי יתפוס את מקומה וינהל את בנק לאומי, אך ההחלטה עשויה להתקבל לאחר בחירת יו"ר חדש לדירקטוריון.

 

גלילה לראש העמוד