תואר שני – יתרונות מול חסרונות

תואר שני

כיום ניתן לומר, שאדם הרוצה להתקדם בשוק העבודה חייב ללמוד תואר שני, אך לא תמיד אנשים יודעים אם אכן כדאי להם להשקיע כסף רב בלימודי התואר.

במאמר זה נסקור את היתרונות מול החסרונות בלימודי תואר שני כדי שתוכלו להגיע אל ההחלטה הנכונה עבורכם כאשר אתם מתלבטים.

בלימודי תואר שני קיימים שני מסלולים, המסלול הראשון מיועד לתלמידי תואר ראשון, המעוניינים להמשיך את הלימודים באותו מקצוע, והמסלול השני מיועד לאנשים שיש להם תואר במקצוע אחר, והם רוצים ללמוד תואר שני במקצוע אחר. בעוד במסלול הראשון כדי להתקבל ללימודים יש רק להגיע לממוצע ציונים שנקבע מראש, במסלול השני יש לעבור בהצלחה מכינה ולימודים מקדימים להשלמת החומר.

למי מתאים ללמוד תואר שני?

לימודי תואר שני מתאימים לאנשים, הרוצים להשתלב באקדמיה, כאשר לימודי תואר שני הינם תנאי הכרחי ללימודי תואר דוקטור ותואר שלישי. עם תואר שני ניתן להשתלב כמרצים באוניברסיטה או במכללה, ובנוסף הוא מתאים גם לאנשים המעוניינים לעבוד כעוזרי מחקר בעתיד או ללמוד בחוץ לארץ.

הסוג הנוסף של האנשים, הלומדים לתואר שני, מהסיבה שרוצים להתקדם בשכר ובמקצוע. ניתן לראות שלבוגרי תואר שני יש יתרון בקבלה לשוק העבודה, ומעסיקים יעדיפו אנשים עם  תואר שני על פני אנשים שאין להם כזה. אין זה משנה אם הלומד למד במכללה או באוניברסיטה. ניתן לומר שתואר שני פחות יתאים לאנשים שלמדו לימודי תעודה, אך אנשים שרוצים להתקדם במקצוע התואר יתאים להם כמו כפפה ליד.

תואר שני

יתרונות וחסרונות של תואר שני

כאשר רוצים למנות את היתרונות והחסרונות של לימודי תואר שני, הם מושפעים משיקולים רבים ובמקצוע אותו לומד התלמיד.

  • יתרונות של תואר שני

תואר שני מקפצה לקריירה

יש מקצועות מסוימים כמו מקצועות הכוללים מחקר, פיתוח, ומדעים, בהם חייבים להמשיך לתואר שני לצורך קידום מקצועי, משום שתואר ראשון אינו תורם מאומה. וכן ישנם מקצועות כמו מנהל, שתואר שני יכול לשמש כרכיב מרכזי בהשכלה וגם בהעלאת השכר. גם בעלי תואר שני במוסדות ציבוריים ומשרדים ממשלה מקבלים שכר גבוה יותר מאלו, שיש להם תואר ראשון בלבד.

במגזר העסקי למשל רואים כיתרון אנשים בעלי תואר שני ללא ניסיון, ויעדיפו אותם על פני אנשים שיש להם תואר ראשון בלבד.

פרקטיקה.

לימודי התואר השני תורמים מאד לפרקטיקה המקצועית כשאדם לומד אותה. בנוסף לימודים אלו בעלי עומק ומחקר, הנלמדים בלימודי התואר השני, ויכולות אחרות שלא נלמדות בלימודי התואר הראשון.

כמובן שהכל תלוי במקצוע, אך ישנם ארגונים שאצלם התואר השני יחשב כניסיון תעסוקי ולא כהשכלה נוספת. בתארים שניים במקצועות החברה והרוח לאדם עם תואר שני במקצועות  אלו  נחשב התואר כניסיון תעסוקתי. ניסיון זה יעלה את השכר ואת הדימוי של העובד בחברה, ויאפשר לו להתקדם בחברה ובמקצוע.

  • חסרונות של תואר שני

בזבוז זמן

במקצועות שבהם אין צורך בתואר שני, והוא אינו משפיע על קידום בעבודה, לימודי התואר יחשבו כבזבוז זמן.

שיקול כלכלי

כאשר ניגשים ללימודי התואר השני יש שיקול אחד, שיכול להשפיע אם להמשיך בלימודי התואר השני או לא, והוא השיקול הכלכלי, משום שתואר שני באוניברסיטה עולה אלפי שקלים.

השקעת זמן

לימודי התואר השני ברוב המסלולים הקיימים דורשים בהכרח לימודים של שנתיים, ועבודת מחקר המצריכה זמן והשקעה רבה, לכן יש לקחת בעת הבחירה את השקעת הזמן הנדרשת.

לסיכום: לפני הרצון ללימודים לתואר שני צריך לשקול את היתרונות והחסרונות, של עליית השכר, הפרקטיקה, וההתקדמות בעבודה.

גלילה לראש העמוד