אתר מסחר: האם צריך שרת פיזי או ווירטואלי?

אתרי מסחר הם נכסים עסקיים מיוחדים במינם. לא מדובר על אתר רגיל ופשוט יחסית, למטרות תדמית למשל. אתרי מסחר נוטים להיות למעשה מעין מנגנונים מורכבים למדי. קחו את אמזון למשל כדוגמה – מדובר באתר מסחר מתוחכם ביותר וללא ספק מאוד מורכב, למרות הפשטות העיצובית. בהקשר זה, שאלת בחירת השרת או השרתים שיהיו חלק מתשתית האתר, חשובה מאוד. אלה כמה דברים שמומלץ לדעת כל כך:

בין פיזי לווירטואלי

על קצה המזלג, ניתן לומר כתזכורת, ששרת פיזי הוא סוג השרת הרגיל, הבסיסי. שרת וירטואלי בנוי למעשה על גבי שרת פיזי כזה, יש לו את התכונות המיוחדות שלו והוא מספק יתרונות מיוחדים ואפשרות נוספת לצרכני השרתים. בעיקר, שרת וירטואלי מספק גמישות גבוהה במיוחד, כולל בזמינות המשאבים. מלבד הבדלים אלה, עשויים להיות נוספים. שרת וירטואלי יספק אבטחה למשל, שעשויה להיות טובה יותר. מבחינת הצרכן, "צריכת" שרת פיזי היא לרוב דבר יקר ומורכב יותר, מ"צריכת" שרת וירטואלי. בראשון מדובר בדרך כלל על רכישה לשימוש בתוך העסק, שכירת צוות לתחזוקה וניהול וכן הלאה. שרת וירטואלי לעומת זאת, קל הרבה יותר לשכור דרך האינטרנט ולנהל לבד.

אתר מסחר האם צריך שרת פיזי או ווירטואלי

מה עוד חשוב לדעת?

אתר מסחר הוא אחד מסוגי האתרים שבהם השינוי בהיקף הכניסות משמעותי במיוחד. בימים שונים, חגים ועוד, היקף הכניסות עשוי לזנק בבת אחת או לצנוח. האתר חייב לעמוד בכך, אחרת הוא לא יצליח לתת שרות לכל הלקוחות וחבל. כמובן, הדרישה היא גם לספק את תכני האתר במהירות אופטימלית. כי אם האתר יהיה זמין אבל אטי יחסית, סביר שחלק ניכר מהמתחרים שלכם מציעים גם הם אתרי מסחר והלקוח עשוי לעבור לשם בתוך שניות. על רקע זה, חשוב לדעת שגם השרתים הווירטואליים עצמם, מחולקים לסוגי משנה שונים. VPS (אוVirtual Private Server) זה דבר אחד. אם תרצו לשריין משאבים מסוימים מראש עבור האתר, תוכלו ללכת על סוג השרת שמכונה VDS (Virtual Dedicated Server). בכל מקרה, שרתים וירטואליים מוצעים לרוב עם אפשרות לשנות משאבים באופן דינמי על פי הצורך והדבר כאמור, חשוב ביותר.

היבט האבטחה

חברות רבות שמחזיקות אתר מסחרי, בתחום הפיננסי ולא רק, מוצאות עצמן צוברות מידע רגיש רב שיש להגן עליו. אם זה אתר מסחר, מדובר למשל על עיבוד פרטי אשראי של לקוחות. פעילות מסוג זה קורצת מאוד לפושעים ואין ספק שמי שלא מטפל בכך מראש ומגן על האתר, יהיה די מהר מטרה להתקפה. שרת וירטואלי אמין, שמאחוריו חברה איכותית, מסייע לשיפור האבטחה.

לסיכום

אז מה צריך אתר מסחרי? את זה או את זה? הדבר תלוי בשיקולים של כל עסק, וכל עסק צריך לעבוד עם חברה אמינה ומוכרת שתתאים עבורו את השירות הטוב ביותר.