הוצאות הקבורה: כמה זה יעלה לכם?

אין ספק כי החלטה לגבי טקס הקבורה היא החלטה מורכבת מבחינה רגשית, אך היא מגלמת בחובה גם הוצאות אותן צריך לקחת בחשבון. כמה זה יעלה ומה חשוב לדעת בנושא? להלן הפרטים.

הוצאות קבורה: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

תהליך הקבורה במדינת ישראל מפוקח ע"י הביטוח הלאומי, ולמעשה אסור לגבות תשלום נוסף בעבור הקבורה הבסיסית. ביטוח לאומי משלם בעבור חלקת הקבר, טהרה, ניהול ההלוויה כמו גם הסעה של הנפטר ממקום פטירתו לחלקת הקבר.  עם זאת, לא פעם קרובי המשפחה והחברים של הנפטר מגלים כי הם צריכים להוציא מכיסם סכומים בלתי מבוטלים, בעקבות שירותים נוספים, כמו למשל מצב שבו רוצים לנהל מסע לוויה חילוני. זה הזמן להסביר כי בעקבות מיעוט שטחי קבורה, נוצרה סיטואציה שבמסגרתה לא ניתן לבחור את חלקת הקבורה מראש, אלא אם כן היא נרכשה מכספו של הנפטר עוד לפני כן. במידה ותחליטו שלא לקבור את הנפטר במקום שבו החליטה חברת קדישא, תידרשו לשאת בתשלום קבורה של חלקה ייעודית. התעריף אינו קבוע, ונתון לשיקול דעתו של הגוף האמון על הקבורה במקום. לא פעם, העלויות יכולות להגיע לאלפי שקלים בעבור חלקת קבר סגורה או חריגה, ועל כן יש לקחת זאת בחשבון. נוסף לכך, הוצאה נוספת היא הוצאה על מצבה. ישנם קבלים מובילים אשר מציעים מצבות בעיצוב אישי וברמת עמידות גבוהה במיוחד. רצוי לבצע סקר השוואת מחירים כמו גם לבחון את הפרמטרים השונים המרכיבים את המחיר הסופי (מספר אותיות, סוג האבן, סוג החריטה ועוד) כמו גם לקחת בחשבון כי תידרשו לשלם אגרת מצבה הכלולה ברוב הזמן במחיר הסופי.

הוצאות הקבורה כמה זה יעלה לכם

הוצאות נוספות בתהליך הקבורה

במידה והחלטתם שלא לקבור את הנפטר באזור מגוריו הגיאוגרפי, תידרשו לשלם עבור הוצאות הסעת הגופה. מדובר בתעריף קבוע של 373 ₪ ברדיוס של 10 קילומטר ובמידה ומדובר במרחק גדול יותר, תידרשו לשלם 11.33 ₪ בעבור כל קילומטר נוסף. במידה ותחליטו להשכיר במיוחד אמבולנס פרטי, העלויות יכולות להגיע למאות שקלים, ולכן גם כאן מומלץ לבצע השוואת מחירים. נוסף לכך, במידה ואתם מתכננים מסלול לוויה ארוך יותר אשר עוצר במספר מקומות או מעדיפים להעביר את הנפטר באמצעות ארון קבורה מפואר, גם כאן נדרש לשלם בעבור כל חריגה המגלמת בחובה תשלום כספי נוסף. מעבר להיבט של הקבורה עצמה, נדרש לשלם מכספכם בעבור סידור פרחים, הדפסת מודעת אבל, תכריכים מיוחדים ועוד.

בדיקת זכאות לצורך הפחתה בגובה התשלום

במקרים מסוימים מעניק הביטוח הלאומי כספים לבני משפחתו של הנפטר, בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק. על מנת לבדוק האם אתם זכאים לקבלת תשלום בעבור הוצאות הקבורה, ניתן להיכנס לאתר הרשמי ולבחון מענק פטירה כמו גם גמלת שאירים.

 

גלילה לראש העמוד