המדריך השלם לחיילים: כל מה שרציתם ולא העזתם לשאול על המשכורת הצבאית שלכם

הגיוס לצה״ל הוא חלק משמעותי ביותר בחיים של כל נער ונערה בישראל שמסיימים את שלב הלימודים שלהם בחיים. ברגעים הללו מדברים כמובן על אפשרויות השיבוץ השונות, על המיונים השונים ליחידות בצה״ל, על האופי של תפקידים מסוימים ועל היום יום במערכת הצבאית. כמובן שבעניין הזה מדגישים תמיד את רוח ההתנדבות ואת העובדה כי הגיוס לצה״ל, ובוודאי ליחידות קרביות ומובחרות זה לא דבר מובן מאליו, והרבה פעמים מעט מזניחים את החשיבות של שכר החיילים והאפשרות שלהם לחיות בצורה נוחה ומכובדת בתקופה הזו מבחינה פיננסית. אז בין אם אתם נערים ונערות לפני גיוס או שכבר התחלתם את דרככם במערכת הצבאית, אנו רוצים להסביר את כל מה שחשוב לדעת בנושא השכר לחיילים.

על המשכורת הצבאית

אז חשוב להבין קודם כל מה זה בכלל הדבר הזה, וכאן יש מידע מפורט על משכורת צבאית שכל חייל צריך להכיר. בגדול, צה״ל דואג לכל הצרכים הבסיסיים של כל חייל במערכת, החל מאוכל, דרך שינה וביגוד ועד למוצרי היגיינה שונים. חלק מהדברים ניתנים מהמערכת עצמה כמו מדים או ארוחות בחדרי האוכל בבסיסים ברחבי הארץ, וחלק מהדברים הם כאלו שהחייל צריך לקנות לעצמו, וזוהי המטרה הראשונה של המשכורת הצבאית. באמצעות הכסף הזה קונה החייל מוצרי צריכה שהצבא לא מספק באופן ישיר כמו מוצרי היגיינה, גרביים ותחתונים מעבר לכמות הבסיסית שמקבלים בבקו״ם וכך הלאה.

מעבר לכך, למדינה ברור כי בעת השחרור צריכים המשוחררים הטריים סכום כסף ראשוני שיעזור להם לעמוד על הרגליים, וחלק מהמשכורת הצבאית ניתן לעיתים גם לחסוך. בשנים האחרונות היו כמה מהלכים להעלאת השכר של משרתי החובה שהיה בעבר בסיסי ואפילו זעום וכיום מדובר על סכומים מתקבלים על הדעת.

משכורת לחיילי שירות סדיר

העלייה האחרונה בשכר החיילים בשירות סדיר הייתה בשנת 2017. לפניה הרוויחו חיילים סדירים בשירות קרבי 1080 שקלים בכל חודש וכיום הם מרוויחים 1620 שקלים מדי חודש. תומכי הלחימה קיבלו לפני ההעלאה 780 שקלים בחודש ולאחריה 1170 שקלים. חיילים בשירות עורפי (מה שמכונה ג׳ובניקים) קיבלו העלאה מ-540 שקלים ל-810 שקלים בחודש. את הכסף מפקיד צה״ל בראשון לכל חודש וכל חייל אף מקבל תלוש שכר מסודר. שימו לב כי מאז ומתמיד היו הבדלים במדרגות השכר בין חיילים קרביים, תומכי לחימה וחיילים בשירות עורפי.

משכורת צבאית למשרתי קבע – קצינים ונגדים

כמובן שהמשכורת הצבאית של אנשי קבע בצה״ל היא גבוהה יותר מאשר של חיילי שירות החובה. לפי נתונים משנת 2018 המשכורת הממוצעת של קצינים בצבא עומדת על קצת יותר מ-10,000 שקלים וככל שהותק והניסיון עולים וכך גם דרגת הסיכון, כך יעלה גם הסכום.

הפרמטרים המשפיעים על המשכורת הצבאית

אם כך, אלו הם הפרמטרים המשפיעים על המשכורת הצבאית לחיילי שירות חובה:

  • סוג תפקיד: לוחמים, תומכי לחימה או ג׳ובניקים.
  • רמת פעילות: כאשר ישנה דרגת סיכון מסוימת אזי מקבלים תוספת סיכון בהתאם לרמה שלה, וזה נכון לא רק לחיילים קרביים, אלא לכל חייל שמשרת בתפקיד עם סיכון מסוים.
  • דרגה: ככל שעולים במעלה סולם הדרגות כך עולה המשכורת.
  • תנאי שירות: חיילים בודדים, מתנדבים וחיילים שמגיעים מרקע כלכלי בעייתי יקבלו לרוב תוספת למטרות סיוע.

לסיכום

חשוב בהחלט להכיר את המרכיבים של המשכורת הצבאית ואת המשמעות שלה לקראת השירות בצה״ל. מקווים מאד שהצלחנו לתת לכם תמונה כללית ברורה, מאחלים שירות נעים ובעיקר משמעותי!

גלילה לראש העמוד