שוק ההון למתחילים: מושגי בסיס בעולם המסחר בבורסה

מתעניינים בשוק ההון ושוקלים להתחיל לסחור בקרוב? ובכן – אין ספק שהעידן בו אנו חיים מוכיח כל פעם מחדש עד כמה מדובר באופציה נהדרת וזהו בהחלט תחום נפלא שכל אחד יכול להשתלב בו ולעשות ממנו קצת כסף מהצד או אפילו להפוך אותו למקור הפרנסה העיקרי. עם זאת חשוב ביותר לזכור כי יש גם סיכון במסחר בבורסה, וכדי לא להגיע למצבים של הפסדים וסיכון מיוחד חשוב ללמוד את התחום הזה לעומק ובצורה מקצועית. אנו ממליצים בחום להתעניין בקורסים השונים שניתן למצוא כיום, אך בשלב הראשון אנו רוצים לעשות קצת סדר ולהביא בפניכם את מושגי הבסיסי החשובים ביותר שאתם צריכים להכיר. בואו נצא לדרך.

רוצים לסחור? זה הזמן ללמוד את הנושא

אז לפני שמתחילים רק חשוב לנו לחדד – המידע הבסיסי כאן הוא לא מספיק כדי להתחיל ולסחור והמטרה שלו היא רק לספר מידע ראשוני. אם תרצו ללמוד יותר תוכלו לקחת קורס שוק ההון מקיף שיורד יותר לעומק, מסביר במדויק על המושגים השונים ומלמד אתכם איך לסחור הלכה למעשה. אנו ממליצים בחום על הקורס המקיף של מכללת פסגות ובקישור תוכלו למצוא המלצות נוספות על קורסים מובילים וטובים בישראל. כעת – בואו נגע במושגי היסוד:

מדד:

איחוד של מספר ניירות ערך לכדי מדד אחד משולב. המדד מהווה הרבה פעמים אינדיקציה למצב השוק.

מאזן:

מאזן הוא למעשה דו״ח כספי שהמטרה שלו היא לתאר את המצב הפיננסי של גוף כלשהו מבחינה חשבונאית נכון ליום מסוים. הדו״ח כולל בתוכו ריכוז של הנכסים ואת התחייבויות הפירמה שהנפיקה את דו״חות המאזן.

אופציה:

חוזה בין קונה של אופציה למוכר של אופציה שלמעשה מאפשר לקונה לקבל זכות רכישה או מכירה של נכס הבסיס הקבוע בחוזה על פי מחיר וזמן הקבועים גם הם מראש בחוזה.

 

שוק ההון למתחילים: מושגי בסיס בעולם המסחר בבורסה

איגרת חוב (אג״ח):

זוהי למעשה תעודת התחייבות כאשר זה שהנפיק אותה למעשה מתחייב לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף קבועים מראש ובמועדי פירעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים גם אם החברה המנפיקה נמצאת במאזן של הפסד ולעיתים החזר החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.

דיווינדים:

חלוקת רווחים של חברה לבעלי המניות לפי שיעור האחזקה היחסי שלהם במניות החברה.

חבר בורסה:

גוף אשר קיבל היתר חוקי לביצוע פעולות קנייה ומכירה אשר התקבלו מפקודות של משקיעים בזירת הבורסה לניירות ערך. למשל בתי השקעות.

חברה ציבורית:

חברה אשר הנפיקה את המניות שלה לציבור. חברה כזו מחויבת לשקיפות מול ציבור המשקיעים ולכן מחויבת בפרסום הדו״חות הכספיים שלה וכן במתן הודעה לציבור על כל אירוע מהותי שהתרחש ועשוי להשפיע מבחינה פיננסית.

נייר ערך:

תעודה המונפקת על ידי חברה, אגודה שיתופית או כל תאגיד אחר והיא חלק מסדרה של תעודות כאלו. אגרות חוב, מניות, אופציות, קרנות נאמנות – כל אלו נחשבים לניירות ערך.

סל:

אוסף של נכסים כגון אגרות חוב, מניות, קרנות וכדומה. פעמים רבות משקיעים מתחילים בוחרים להשקיע בסל קבוע מראש.

שווי שוק:

שוויה הכספי של חברה שנקבע על פי תנאי השוק. החישוב נעשה על ידי הכפלת מספר המניות במחיר הנוכחי של שער המניה.

לסיכום

אלו היו כמה מושגי יסוד בסיסיים מעולם המסחר שחייבים להכיר. אם אתם רוצים לעשות את הצעדים הראשונים שלכם בתחום אנו ממליצים בחום על לימודים מקצועיים ומקיפים. בהצלחה!

גלילה לראש העמוד